Czym wyróżniają się regały warsztatowe?

Parametry regałów warsztatowych

Regały warsztatowe są zespołem pojedynczych czy też złożonych elementów zabudowy przestrzeni. Warsztat, jako robocze pomieszczenie wymaga, aby się znajdowały w nim elementy, które ułatwiają organizację oraz także usprawniają pracę.

Regały warsztatowe z uwagi na swoje przeznaczenie, mogą się charakteryzować pewnymi parametrami, które pozwolą na zastosowanie ich w pomieszczeniach o przeznaczeniu przemysłowym czy też roboczym. Cechy główne regałów warsztatowych obejmować będę techniczną charakterystykę regałów warsztatowych, jak i także możliwość zabudowy powierzchni oraz wykorzystania do narzędzi i przedmiotów, które są wykorzystywane do pracy w warsztacie.

Techniczna charakterystyka określa parametry podstawowe jakościowe oraz ilościowe. Jakościowe parametry to możliwość nośna regałów, a więc poziom maksymalny obciążenia, które podaje producent w specyfikacji. Jest to wartość, której nie możemy przekraczać, aby zachować odpowiednie normy bezpieczeństwa. Kolejny parametr to rodzaj budowy oraz także możliwość łączenia, jak i także tworzenia tak zwanych systemów magazynowych regałów.

Do ilościowych parametrów z kolei zalicza się wielkość regałów, a więc szerokość, wysokość oraz głębokość określająca, który rodzaj ładunków oraz narzędzi może być na nich przechowywane. Kolejnym parametrem jest ilość półek, poziomów oraz szuflad, które odpowiadają za przechowywanie oraz archiwizowanie narzędzi, materiałów, a do tego pozostałych przedmiotów warsztatowego użytku.

Jakie są rodzaje regałów warsztatowych?

W warsztatach się wykorzystuje różnego rodzaju meble, które ułatwiają oraz organizują pracę. Do zestawów warsztatowych podstawowych zalicza się: regały systemowe, pojedyncze regały, szafy warsztatowe, stoły warsztatowe, regały specjalistyczne, komody specjalnego użytku, szafy specjalnego użytku oraz póki na narzędzia.

W warsztatach niezbędne są zarówno regały systemowe, jak i także pojedyncze. Pozwalają na organizację miejsca pod elementy podstawowe wyposażenia pomieszczeń. Z uwagi na prostą oraz łatwą zabudowę, funkcjonalność, nadają się wręcz idealnie do każdego pomieszczenia. Specjalistyczne regały to elementy meblowe, które się wykorzystuje zwłaszcza w przemysłowych warsztatach. Są to zarówno regały wspornikowe, paletowe czy też dynamiczne, które odpowiadają za przechowywanie materiałów i towarów niestandardowych.

Stoły oraz szafy warsztatowe są elementem niezbędnym dla pracy podstawowej, znajdują się zazwyczaj w pobliżu stanowiska pracy. Szafy i komody specjalnego użytku są meblami, które odpowiadają za przechowywanie specjalistycznego sprzętu, przykładowo warsztatowych komputerów.